biserica noua

www.episcopiasalajului.ro

EPISCOPIA SALAJULUI

Biserica noua Bic

Refacuta si restaurata, noua constructie respecta specificul bisericilor de lemn din Salaj: folosirea numai a cuielor din lemn, modul de imbinare a barnelor, funia rasucita ca element decorativ, etc.

Planul bisericii cuprinde un cerdac cu coloane de lemn pe latura de sud, pridvor, pronaos, naos si altar. Deasupra pridvorului este o mica turla, cu foisor.

Intre pridvor si pronaos se afla un perete din lemn cu deschideri largi.

Catapetesma din lemn este originala, numai usile imparatesti, traforate in lemn, dateaza din 1905.

Biserica noua Bic

In anul 2001 incep lucrarile de tencuire a interiorului si exteriorului bisericii mari, precum si lucrarile la mansarda; se aduc, din Grecia, candelabrele.

La 29 august, la Taierea capului Sf. Ioan Botezatorul, a avut loc sfintirea de catre P.S. dr. Ioan Mihaltan Impreuna cu 50 de preoti si multime de crestini, precum si inalte oficialitati.

Biserica noua Bic

Noul complex monahal cuprinde biserica noua, chilii, altarul de vara, clopotnita.

Biserica Noua, de zid a Manastirii Bic, a fost construita incepand cu anul 1997, turnul fiind ridicat in Anul Domnului 2000. Iconostasul Bisericii de piatra aManastirii Bic a fost facut de mesterul Carol din Varsolt si pictat de Stanita Aurel din Sibiu.

Groupromo Publicitate - Realizare pagini web ,imagine ,publicitate si promovare online www.groupromo.ro