biserica noua

www.episcopiasalajului.ro

EPISCOPIA SALAJULUI

Biserica noua Bic

S-a ales drept hram al manastirii sarbatoarea "Sfanta Treime", ca un simbol al unitatii in credinta, al bunei intelegeri si al impacarii intre toate categoriile entice si confesionale.

In scurt timp, pe fosta pasune a satului, in Poiana Stejarului, au inceput sa apara primele constructii.

Biserica noua Bic

Primele slujbe s-au tinut in biserica satului si ajutate de preotii din zona, maicile au inceput lucrarile de ridicare a manastirii.

In anul 1996 s-a pus piatra de temelie a noului asezamant monahal de catre Preasfintitul Ioan Mihaltan, Episcopul Oradiei, Bihorului si Salajului.

La prima sfanta liturghie, tinuta sub un stejar, au participat credinciosi veniti in procesiune, din toate colturile Salajului.

Groupromo Publicitate - Realizare pagini web ,imagine ,publicitate si promovare online www.groupromo.ro